Interjú Török Sándor képviselő, alpolgármesterrel
Az ünnepkör kiváló alkalom a személyes találkozásokra
– Kérem említsen néhány tényt a 2024-es évről, mely az Óvárosban élők számára eredménynek számít.
– A népességszám változása miatt a választókerületem határa is megváltozott, így az Óvárosban bővült az a terület, akiket képviselhetek a jövőben. Megtiszteltetés számomra, hogy újabb öt évre kaphattam bizalmat a választóktól, amelynek köszönhetően a régi és új választókerületemben élők képviseletét a jövőben is örömmel vállalom.
Kérdésére válaszolva elsőként említeném, talán a legfontosabbat, a sikeres árvízi védekezést. Az óvárosi partszakasz volt a legveszélyesebb, hiszen sokan élnek ezen a területen és sokaknak itt van házuk, telkük.
Az Önkormányzat, a polgárőrség, a hatóságok összehangolt munkájának köszönhetően minden veszélyeztetett területen sikerült az árvízi védekezés.
Természetesen sokat köszönhetünk a cégeknek, intézményeknek, civil szervezeteknek, diákoknak, városlakóknak, de a más településekről érkezőknek is az önzetlen segítségért. A Duna tetőzése után Százhalombattánál is folyamatosan csökkent a vízszint és elkezdhettük az utómunkálatokat, az árterek rendezését, az elöntött területek megtisztítása. Hatalmas köszönet jár az árvízi védekezésben közreműködő résztvevőknek!
Az idén sor került játszótereink felújítása is, amelyre többszáz milliót fordítottunk. A munkálatok 12 játszóteret érintettek, amely között volt az óvárosi közkedvelt Sirály játszótér is, ahol lecseréltük az elhasználódott játszóeszközöket, korszerű öntött gumiburkolatra cseréltük a gumitéglás burkolatot, később pedig a sporteszközöket számát is növelni fogjuk.
Útfelújításokra is sor került az Óvárosban is. Elkészült a várost körbe ölelő kerékpárút felújítása, és továbbépítése a nagyon elhasználódott szakaszok új burkolatot és csapadékvíz elvezető rendszert kaptak, ahol még nem volt megfelelően kiépítve egy-egy szakasz ott kiegészítésre került a bicikli út. Ez érinti az óvárosiakat is, hiszen biztonságosabban juthatnak el kerékpárral a város több pontjára, de akár a MOL-ba is.
– Ön nemcsak képviselő, hanem egyben a város alpolgármestere is. Lehetősége van áttekinteni a város egészét. Mi az, amit az elmúlt időszak működésére vonatkozóan fontosnak tart megemlíteni?
– 1994 óta képviselőként szolgálom a város lakosságát, megtisztelő számomra, hogy alpolgármesterként is képviselhetem a városlakók érdekeit. Így nagyobb rálátásom van a választókerületem mellett a város teljes működését nemcsak áttekinteni, hanem befolyással lenni arra. Számos fontos dolgot tudok említeni, amelyre büszkék lehetünk, hiszen nehéz időszakok állnak mögöttünk és most sem könnyű a helyzet. De elmondhatom, hogy a város jól működik, amely köszönhető a biztonságos költségvetésnek, Vezér Mihály polgármester úrnak, a Képviselő-testületnek, és mindazoknak, akik közreműködtek a célkitűzéseink megvalósításban.
Városunk fejlődik, épül, az intézményeink jól működnek, van lehetőség a fejlesztésre, bízom benne, hogy ezt a városlakók is érzik. Fontosnak tartom megemlíteni a játszóterek, utak, parkok felújítását, parkolók építését, a kerékpárút felújítását, amelyre jelentős összegeket fordítottunk. Műfüves pálya épült a Sporthalom Kft. területén, önkormányzati forrásból teljesen felújítottuk a Régészeti Park 4. sz. bronzkori új épületét. Folytatjuk a faültetés programunkat, amelybe bele tartozik a Battai újszülöttek fája projektünk is.
Kiemelt terület az egészségügy, amelyre óriási hangsúlyt fektet önkormányzatunk, éves szinten sok százmillió forintot költünk egészségügyi kiadásokra, annak reményében, hogy a százhalombattaiak megfelelő ellátásban részesüljenek.
Számos területen biztosítottuk az ingyenes egészségügyi szűréseket, az óvodáskorú gyermektől a felnőttkorig, betegszállító autót tartunk fent, egészségügyi berendezéseket vásároltunk, ingyenes egészségnapot szerveztünk. Nagy hangsúlyt fektettünk a nyugdíjba vonuló háziorvosok és a szakorvosok pótlására, akiket szükség esetén szolgálati lakással is támogatunk.
Támogatjuk a fiatalokat, a családokat, néhányat megemlítve, mint pl. babacsomaggal járó pénzösszeg, iskolakezdési támogatás, jogosítvány, Bursa Hungarica felsőoktatási ösztöndíjpályázattal. Támogatjuk a nyugdíjas klubokat és egyéb civil szervezeteket, alapítványokat.
Kiemelkedő beruházás az új Idősek Gondozóházának megépítése, amelynek a munkálatai már elkezdődtek. Az egykori Százszorszép óvoda épületének bontása javában zajlik, csak a főfalak maradnak meg az új intézmény részeként. A legoptimálisabb helyen megvalósuló beruházást a csökkenő gyermeklétszám, illetve a növekvő számú időskorú városlakó elhelyezésének szükségessége indokolja.
Számos kiemelt kulturális és sporteseményünk volt az idei évben is, amely a lakosság kikapcsolódást, tartalmas szórakozását biztosította.
– Az év egyik legfontosabb ünnepi időszakát éljük, karácsonyra készülünk. A főtéri programok mellett a városrészekben megtartott fényfelgyújtásokon is mondott beszédet. Összefoglalná-e az ezeket összekötő közös gondolatokat?
– A karácsonyi ünnepkör, az advent, az ünnepi várakozás, készülődés a szeretet ünnepére, az évnek a lezárására kiváló alkalom a személyes találkozásokra, a közösségi ünneplésekre. Ebben az időszakban a városvezetés is nagy figyelmet fordít arra, hogy együtt ünnepeljünk, legyenek közös élményeink. Nagyon fontosnak tartom, hogy a város apraja nagyja legyen részese az effajta örömöknek. Csodálatos látni a Szent István teret délutánonként, ahova a család kijön és együtt élvezi a korcsolyázást, a kisebbek a kisvasutat, közben van lehetőségük a karácsonyi vásárban szemlélődni, vásárolni, vagy inni egy finom forralt bort, teát és kürtöskalácsot fogyasztani. A településrészek központjaiban történő fényfelgyújtás, közös fadíszítés számomra is különösen fontos, hiszen a településen élőket összehozza, ünnepi pillanatokat teremtve élik meg a közösség összetartó erejét. Közeledve az ünnephez mindannyiunk számára egy igazi feltöltődés ráhangolódás.
– Interjúnk az év utolsó lapszámába készül. Milyen reményekkel tekint a 2025-ös évre? Mi az üzenete a városlakók számára?
– Mindenképpen bizakodva tekintek a 2025-ös évre, bízom benne, hogy egy jobb és szebb jövő előtt állunk, ami a békét és a fejlődést hozza el mindannyiunk számára. Szűkebben, tudom, hogy városunk gazdaságilag is biztonságban van, ami szolgája Százhalombatta fejlődését, jövőjét, ennek köszönhetően továbbra is érezhetjük, hogy jó itt élni, együtt élni.
Mit is kívánhatnék a városlakóknak? A jövőt tekintve legyenek bizakodóak, higgyenek magukban, családjukban és a közösség erejében, és természetesen a város vezetőiben.
Végül pedig: „Áldott, békés karácsonyi ünnepeket és sikerekben gazdag új esztendők kívánok minden százhalombattai polgárnak”.