Kulturált kampányon vagyunk túl
Nyolcadik polgármesteri ciklusát kezdi meg októberben Vezér Mihály, akit kampányról választásról, az önkormányzat helyzetéről és jövőjéről kérdeztünk.
– Sikeresen lezajlott Százhalombattán az önkormányzati választás. Talán a korábbi éveknél is konfliktusmentesebb, csendesebb volt a kampány. Ön szerint ez egy folyamat, vagy csak egy egyedi történés?
– Valóban, helyi mércével mérve is kulturált kampányidőszakon vagyunk túl, melyet minden szereplőnek köszönök! A százhalombattai közélethez méltatlan a viszállyal és személyeskedéssel terhelt kampány, úgy gondolom, hogy a polgárok is a színvonalas vitákra, valós alternatívák felmutatására vevők. Azt viszont csak remélni tudom, hogy ez nem egy egyszeri, kirívó eset volt, hanem a későbbi választások is hasonló hangulatban fognak lezajlani városunkban.
– Volt időszak, amikor 6 jelölt közül győzött, most viszont egyedüliként indult polgármesterként, de ezzel együtt a rendszerváltás óta a legmagasabb szavazatszámot érte el. Ön szerint a jelölőszervezetek, vagy inkább az egyéni ambíciók fogytak el?
– Arra számítottam, hogy velem együtt legalább két polgármesterjelölt lesz, váratlanul ért, hogy nem volt kihívóm. Nem tudom, hogy miért nem volt más induló, és nem szeretnék találgatásokba bocsátkozni. Megközelítőleg 6.800 érvényes szavazatot kaptam, úgy gondolom, hogy ez egy pozitív megerősítés a városlakók részéről a munkámat illetőleg. Nagyon hálás vagyok a támogatásukért!
– A politikai pártok kivonulni látszanak az önkormányzati választásokból. Már a mostanira is csak egy maradt mutatóban Százhalombattán. A korábbi tapasztalat alapján hiányozhat-e a testületből egy-egy párt értékalapú politizálása, vagy mindez mára nem több, mint konfliktusforrás?
– Az önkormányzati választás több szempontból is különbözik az országgyűlési választástól, jobban érvényesül az adott jelölt személyes megítélése, és népszerűek a helyi civil szervezetek. Ezért több nagypolitikai párt valamilyen civil szervezet égisze alatt, és nem a saját színeiben indul.
Tapasztalataim alapján az önkormányzatoknál egyre inkább a pragmatikus, ideáktól eltávolodó, gyakorlatias programon alapuló politizálás a jellemző. A világnézeti különbségeket félretéve, ügyek mentén történő, szakmai munkát favorizálja a helyi lakosság.
–Évről évre azt tapasztaljuk, hogy egyre inkább zsugorodik az önkormányzatok szerepe a helyi társadalom irányításában. Egy ciklus kezdetén hogy lehet felkészülni a belátható jövőre?
– Évek óta tartó tendencia, hogy egyre kevesebb jogkörünk van. Ez sérti a szubszidiaritás elvét (amely szerint, ha egy feladatot egy közösség konkrét érintettsége okán, helyi szinten meg tud oldani, arról nem szabad magasabb szinten dönteni), ami minden település számára kedvezőtlen. A fejünk felett hozott döntések sértik az önállóságot, nélkülözik az egyedi helyi sajátosságokat, ezért azok végrehajtására is nehéz mozgósítani, mert nem érezzük sajátunknak. Több olyan feladat is van, melyet saját forrásból magas színvonalon láttunk el, de amióta az állam feladata, színvonalcsökkenés tapasztalható.
Az úgynevezett szuverenitást helyi települési szinten is tiszteletbe kell tartani, a helyi lakosság döntsön a saját közösségére tartozó helyi ügyekben!
A magyar törvényhozásra sajnos jellemző, hogy az érdekeltekkel történő egyeztetés nélkül, rövid hatályba lépési idővel hoz olyan jogszabályokat, amelyek az addig megszokott helyzetet jelentősen felforgatják, így ezekre a változásokra szinte lehetetlen előre felkészülni. Jellemzően jelentős kérdésekben sem készülnek előzetes hatástanulmányok.
– Ön nemcsak polgármesterként, hanem települési képviselőként is nyert a legutóbbi választáson. A harminc éves sikeres közéleti munkája milyen konklúziót eredményezett Önnél, és mi a legfontosabb motivációja az újabb szerepvállaláshoz?
– Megható az emberek töretlen támogatása, aminek köszönhetően ismét elláthatom annak a városrésznek a képviselői feladatait, amely évtizedek óta szolgál a családom otthonául. A választópolgárok többsége számít rám települési képviselőként, és polgármesterként egyaránt, ők jelentik a motivációt számomra. Nagyon sok feladat áll városunk előtt, ezek megvalósítása a Covid, az energiaválság és a rendkívül megnövekedett bürokrácia miatt jelentős csúszásban van.