Névre szóló battai szőttes tarisznya

Takácsné Németh Gabriella

A budapesti Néprajzi Múzeum online katalógusában találtam rá erre az igazán különleges tarisznyára. Hogy miért különleges? Vásárokban, vándor árusoknál lehetett megvásárolni az ehhez hasonló gyapjúszőttes, mindennapi használatra való tarisznyákat. Erre a darabra azonban gondos kézi hímzéssel ráhímezték a tulajdonosa nevét, a lakhelye nevét és egy évszámot is. „Radovan Gábor Battán Fejér Megyeere 1872.”

Lehoczki Zsuzsától kértem és kaptam segítséget a battai Radován Gábor megkereséséhez. Ezzel a névvel, pontosabban Gavrilo Radovan névvel két személy is szerepel a battai szerb egyház kereszteltek anyakönyvében. Az egyikük 1839-ben, a másikuk 1867-ben született.

Vajon miért hímezték rá valakinek a nevét, a lakhelyét, az évszámot erre a tarisznyára? Az egyik Radován Gábor 5 éves, a másikuk 33 éves volt 1872-ben. Talán valami fontos esemény történt abban az évben. Talán esküvő előtti jegyajándék lehetett? Szerencsés esetben, esetleg a Néprajzi Múzeum adattári, vagy kéziratos anyagai között van feljegyzés arról, hogy milyen körülmények között került a múzeum gyűjteményébe ez a tarisznya. Ehhez a további nyomozáshoz azonban személyesen kell felkeresni az intézményt. Kérdéseinkre az online katalógus már nem tud válaszolni.

A tárgyak túlélhetnek minket. Halálunk után a tárgyak élete úgy is folytatódhat, hogy egy muzeális gyűjteménybe kerülnek, ahol remélhetőleg sok évig fennmaradnak az utókor számára. Miként ez a mintegy 150 éves bélelt gyapjútarisznya is.

Takácsné Németh Gabriella
régész
„Matrica” Múzeum
Százhalombatta