Szent Száva-díjas Csupics György

Interjú Lásztity Jovánkával, a Szerb Országos Önkormányzat elnökével

– Szent Száva a szerb oktatás és kultúra védőszentje is. Halálának napja, január 27-e egyben a szerb pravoszláv egyház ünnepe is. Ebből az alkalommal adják át Magyarországon a díjat?

– Szent Száva (Rastko Nemanjic) az önálló pravoszláv szerb egyház, a szerb állam és a szerb oktatás alapítója, valamint az első szerb jogszabályrendszer megalkotója mondhatni az egyetemes szerb nemzet védőszentje. A kitüntetést a múlt század 90-es éveinek második felében alapította a Szerb Országos Önkormányzat, ezért a már hagyományos kitüntetést átadó rendezvény a Szent Száva Akadémia, idén már több mint harmincadik alkalommal került megrendezésre. A kezdetekkor több kategóriában került kiosztásra, de az utóbbi néhány alkalommal a szerb közösség két arra méltó tagja részesült ebben a kitüntetésben.

– Az anyaországban pályázatok alapján ítélik oda a díjakat. Hogyan zajlik ez Magyarországon, a Szerb Országos Önkormányzatnál?

– Általában az előző év november 15-ig lehet az írásos jelöléseket beküldeni a Szerb Országos Önkormányzat Hivatalába. Lehetősége és joga van minden természetes és jogi személynek (civil szervezet, alapítvány, egyesület) jelöltet állítani. A döntést a Szerb Országos Önkormányzat Közgyűlése titkos szavazással és minősített többséggel hozza meg. A meghívók kiküldéséig nem került nyilvánosságra, kik a díjazottak.

Szent Száva

– Csupics György, az idei díjazott és családja több generáción át művelte és képviselte a szerb hagyományokat és kultúrát Százhalombattán. Megismerhető-e az elismerés ajánlása?

Közéleti szerepvállalása szervesen kötődik édesapja tevékenységéhez, akitől a helyi közösség képviseletét szerves módon vette át, és ez az elkötelezettség fia tevékenysége nyomán folytatódni is fog. Az egypártrendszer keretében a közösség képviseletet a Magyarországi Délszlávok Demokratikus Szövetsége látta el. Hosszú évekig volt a legmagasabb választott testület Százhalombattát képviselő tagja. A rendszerváltásra is érzékenyen reagált, a balkáni polgárháború különös érzékenységet követelt mindannyiuktól.

– Csupics György családja az egyik legtekintélyesebb, köztiszteletnek örvendő szerb család a magyarországi szerb közösségen belül. Csupics György egész élete Százhalombattához, az óvárosi szerb közösség életéhez kötődik. Itt született 1950. április 24-én, tulajdonképpen a katolikus és református naptár szerint Szent György Napján. Születésének idején édesapja – nemzetiségi származása miatt – koholt vádak alapján több éves börtönbüntetését töltötte. Kitüntetettünk első iskoláit a helyi általános iskolában járta, majd a budapesti Szerbhorvát Gimnáziumban folytatta tanulmányait, ahol 1968-ban érettségizett. Tanulmányit szakképesítés megszerzésével folytatta, majd a helyi hőerőmű nyújtott neki megbízható megélhetést. 1975. április 26-án feleségül vette a deszki Novkov Olgát, akivel boldog házasságban élnek a mai napig, két gyermekük van: Szlávicá és Nikolá, illetve egy unokájuk van, Lázár.

Identitását a legnehezebb időkben is bátran vállalta, első országos civil szervezetünk alapító tagjának tekintjük. A hazai nemzetiségi önkormányzati rendszer százhalombattai létrehozásában meghatározó szerepe volt, négy cikluson keresztül vezette helyi önkormányzatunkat.
Közéleti tevékenysége eredményei is ezen időszakhoz kötődnek. Tevékenysége nyomán felújításra került a helyi szerb közösség templomának tetőszerkezete, a Battai Parochiáért alapítvánnyal és személy szerint Tesity Katicával együttműködve felújították a parochia épültét. Nem túlzunk, ha mintegy 100 millió forintban jelöljük meg azt az összeget, mely Csupics György tevékenysége nyomán került a közösséghez. Ma elmondhatjuk, hogy többek között neki is köszönhetően a százhalombattai szerb közösség rendelkezik erejéhez, közösségi szükségleteihez leginkább méltó, majdnem teljes infrastruktúrával.

– Mivel jár a Szent Száva-díj, esetleg mire jogosítja fel a díjazottat?

– A Szent Száva-díj a legmagasabb kitüntetés melyet a magyarországi szerb közösség adományoz. A legnagyobb tisztelet övezi a közösség azon tagjait, akik ebben a kitüntetésben részesültek. Külön jogosítványok a kitüntetéssel nem járnak, de azt lehet mondani, hogy a kitüntetettek egy elit klub tagjai lesznek, akiknek a véleménye a magyarországi szerb közösségben számít, és akiknek a szavai megkülönböztetett súllyal esnek a latba nemzetiségi közösségünk életében.

– Az év során kiemelkedő közösségi és kulturális munkáért, esetleg a helyi szerbség támogatásáért ezen kívül adnak-e át elismeréseket, díjakat?

– A Szent Száva-díj mellett a helyi és regionális szerb nemzetiségi közösségekért végzett kiemelkedő tevékenységért Thököly Száva érdemérmet adományoz a Szerb Országos Önkormányzat. A jelölés és a díj odaítéléséről szóló döntés ugyanolyan módon történik mind a Szent Száva díj esetében általában két személy vagy közösség kapja meg ezt a díjat és szintén a Szent Száva Akadémián ünnepélyes keretek között kerül átadásra.