SZIKE – Generációváltás
Slam Poetry a Zenálkóban
László Anikó
A SZIKE tavaly ünnepelte fennállásának 40. évfordulóját. Ez több, mint egy emberöltő. A kezdetekkor – 1983-ban – néhány százhalombattai fiatal kigondolta, hogy jó lenne olyan kulturális programokat szervezni a városban, amikre szívesen járnának ők is és a barátaik is, olyanokat, amikre a kortársaikkal együtt ők is a közeli fővárosig vonatoztak. Az ott látott élményeket kezdték „hazahordani”. Megkeresték a lehetőségeket, koncerteket, filmvetítést szerveztek, vitaestet rendeztek budapesti egyetemistákkal, környezetvédelmi klubot, előadásokat tartottak. Irodalmi színpadot működtettek, felléptek gyerekműsorban és városi ünnepségen… A programok között összejártak, beszélgettek, társasoztak, filmet néztek, zenét hallgattak, kirándultak. Masszív, 12-15 fős közösségként, baráti társaságként töltötték a hétköznapjaikat.
Teltek az évek és a tagság figyelme a tanulmányaira fordult, majd a karrierre, a családra… Az alapítók jelentős része mára szülő, nagyszülő, sőt! dédszülő. Az egykori SZIKE folytonosságát László Bandy képzőművész-tanár és tanítványai, a SZIKE Nyitott Műhelyben, illetve a Látás Iskolájában felnőtt fiatalok biztosították.
Az elmúlt több mint négy évtizedben a SZIKE rengeteget változott. Nem csak a neve, de a formája, működése és különösen a tagsága sokat alakult, hiszen generációk nőttek fel, összefonódott az IKSZ-szel, az Ifjúsági Műhellyel, hólabdaként vonzott magához – akár csak egy-egy alkalomra – alkotókat, közösségi embereket. A SZIKE-hez kötődik a Rádió Egy100, a város mindmáig egyetlen közösségi rádiócsatornája. Elindították a „Legyél Te is világpolgár!” rendezvénysorozatot a Barátság Kulturális Központtal karöltve, majd a „Matrica” Múzeum és a Hamvas Béla Városi Könyvtár is biztosított helyszínt a programnak. Működött film-, sakk- és manga-klub, író- és kézimunka-kör is. 2012-ben és 2013-ban – ugyancsak a BKK-val közösen – valósult meg a BattART összművészeti fesztivál. Ebben az időszakban a kulturális pályázaton keresztül igényelhetett támogatást a SZIKE egy-egy projektre, majd 2017 óta már tervezett tényezőként szerepel a városi költségvetésben.
A sok tartalmi és formai változáson túl azonban a mai napig van egy szép folytonosság abban, amit SZIKE-nek nevezünk Százhalombattán: különleges kulturális élményeket, művészi értéket hoz a városba, elsősorban az ifjúság számára.
2012. májusában, a BattART2012 keretében a SZIKE elhozta Százhalombattára a slam poetryt, ezt a költői-előadói versenyt, ahol a versenyzők saját szövegeikkel lépnek közönség elé. (Pontosabban korábban már volt egy fellángolás – az alapító SZIKE-tagok kilencvenes évek közepén született gyerekeinek korosztályában –, akik amellett, hogy baráti közösséget alkottak, létrehoztak PULP címen egy újságot százhalombattai fiatalok számára, kulturális és közösségi programokat szerveztek, többek között meghívtak budapesti slammereket, hogy mutassák be a műfajt. De a slam igazi terepe a verseny.

Nagy Gábor a 2012-es BattART-on állt először közönség elé és lett aktív slammer. Azóta számos országhatáron inneni és túli slam-klub színpadán lépett fel, díjakat hozott el, szervezte az alkalmakat, a hazai slam-közösség fontos figurájává vált. Fesztiválokra (Battai Napok, LB27 Reggae Camp) vitte el a műfajt, majd az SZIKE-Ifjúsági Műhely összművészeti kitelepüléseivel (IM jamboree) egyesülve létrehozta a BattaIsland projektet. Részben az ezen keresztül megismert fiatalokkal – zenészekkel, közösségi emberekkel – valósult meg a 12. BattaSlam, 2024. december 6-án az óvárosi Zenálkó Etel Közösségi Házban.
A sok szempontból is kiemelkedő esemény az októberben lezajlott országos bajnokságot idézte, ugyanis a BattaSlamen fellépők jelentős része ott állt az idei OB színpadán. Sőt! itt üdvözölhettük Kovács Nóra Juditot, a jelenlegi országos bajnokot, aki évek óta visszatérő versenyzője a százhalombattai versenynek. Izgalmas az a jelenség, ahogy a szövegek összecsengtek, rímeltek, feleltek egymásra. A versenyre mindenki előre megírt, lehetőleg megtanult és fejből mondott szöveggel érkezik. Jöttek Pécsről, Miskolcról, Budapestről és Százhalombattáról, összesen 20-an álltak színpadra. Visszatérő téma volt persze a Mikulás a dátum miatt, de leginkább csak apropóként szolgált, hogy a fellépők kifejthessék társadalmi jelenségekkel, önismereti és szociális témákkal kapcsolatos gondolataikat, érzéseiket. Bár érthető, hogy hasonló indulatok munkálkodnak ezekben az érzékeny, alkotó emberekben, hiszen ugyanaz a közélet vesz körül bennünket, de az, hogy szó szerint bukkantak fel mondatok különböző előadóknál, vagy hogy ketten is a Halotti beszéd – „Látjátok feleim szemetekkel, mik vagyunk…” – idézetével kezdtek, mutatta, hogy igazi csoda, egymásra rezonáló, összetartó közösség részesei lehetünk. Megélhettük azt a városokon, társadalmi helyzeten és generációs szakadékon átívelő egységet és közösséget, ami a SZIKE-nek és a slam-nek is lényege.

Az este során elhangzott szövegekben ugyancsak visszatérő motívum volt a nosztalgia, az önértékelés és a generációs kérdés. „Még soha egyetlen társadalmi réteget nem vizsgáltak, kutattak ilyen mélyen mint a tiéteket…” – kezdte szövegét Nagy Gábor, amiben a különböző generáció közötti szakadék problémájáról, okairól és megoldási lehetőségeiről elmélkedett. – „És ti, kedves többi kortárs a teremben, ti tudtok még változni? Van bennetek nyitottság? Kezeket fel! Tartsd is fenn! Na, hát Z és Y, ti be tudtok fogadni még minket? Tudtok nyitni picit? Ha igen, tegyétek fel a kezeteket, de úgy, mint mikor babaként kértétek a szüleiteket, hogy vegyenek fel és cipeljenek! Fel fel mind a kettőt! Van itt szándék, hát legyen belőle akarat is, mert még remélem, sokáig itt leszünk egymásnak!”
Megkerülhetetlen, és a SZIKE fennmaradásának záloga, hogy foglalkozzunk ezzel a kérdéssel. Egy kultúrát közvetítő közösség, különösen, ha az aktuális ifjúságot kívánja megszólítani, kénytelen igazodni a fiatalok jelenkori igényeihez és kommunikációjához. Az alapító SZIKE-tagságnak – mára szülők, nagyszülők és dédszülők – ez már nem lehet feladata, de nem is tudja megvalósítani (ahhoz túl nagy a szakadék). Az új vezetés és a megújuló tagság nagyrészt az alapítók gyerekeinek generációja, a kilencvenes évek szülöttei. Az új elnök, Angyal Balázs és baráti közössége tipikus Y-Z generációs fiatalokból áll: céltudatos, okos fiatalok, akik pontosan tudják, mit akarnak és hogyan megvalósítani. Tipikusak abból a szempontból is, hogy nem kérnek segítséget, nincs szükségük a korábbi tapasztalatokra, maguk akarják, a maguk lépéseivel és módszereivel újra építeni a SZIKE-t. Mindezt természetesen némi aggodalommal nézik az „öregek”, de csak annyira, mint bármelyik szülő, aki nem pontosan érti, mit és miért csinál a gyereke, de bízik benne, és amennyire teheti, támogatja az útján.
A december 6-i BattaSlam2024 méltó lezárása volt a SZIKE egy fontos korszakának, és talán az egész elmúlt 40 évének. Új korszak kezdődik, de az alapok nem változnak: a SZIKE kultúrát közvetít a százhalombattai fiatalok számára.

***
BattaSlam2024
A slam poetry versenyeken nem szakmai zsűri, hanem a közönségből választott 5 civil pontozza a produkciókat. A versenyzőnek 3 perc 15 másodperc áll rendelkezésére, hogy bemutatkozzon és elmondja a szövegét. Az időkorlát átlépése levonással jár.
Az elképesztően magas színvonalú és izgalmas versenyen végül a következő eredmények születtek: I. helyezett Perei Vivien (29,9 ponttal), II. helyezett Dénes Szilveszter (29,3 ponttal), III. helyezett Sárközi Bence (28,8 ponttal).
Az 50.000 forintos összedíjazás szerint az első 25.000, a második 15.000, a harmadik helyezett 10.000 forintos pénzjutalommal is gazdagodott. A nyertesek a Varga László által tervezett oklevél mellé egy-egy önálló alkotást is kaptak tőle, valamint mindannyiuk egy-egy dedikált példányt kapott Simon Márton: Hideg pizza című legújabb kötetéből. A mára négykötetes költő ugyancsak része a 12 éves BattaSlam-történetnek, ugyanis a kezdeti években, aktív slammerként többször is részt vett ezeken a SZIKE-eseményeken.
Idén a slammerek fellépése előtt és között Huff Zalán Bendegúz, zenész erre az alkalomra szervezett csapattal biztosította a zenei hátteret, majd a verseny után ugyancsak ők kísérték a TrioZ rap-formációt, akik először léptek fel élő zenekarral. Az estet ZiZi (Fehér Bálint) zárta, készülő albumának néhány új dalával. Az előadó és társai első albumának – Másik asztal – bemutatóját ugyancsak a SZIKE szervezte idén márciusban.
(A képek a Slam Poetry-n készültek. Fotó: Sebestyén Máté)