Szent László-napi események a templomban
Németh István
Több programunkról szeretnék beszámolót adni a kedves olvasónak, amelyeknek templomunk adott helyszínt.
Június 26-án vasárnap 11 órai kezdettel ünnepi szentmisén mutatkozott be Bódai József újonnan kinevezett plébános. A szokásostól eltérő módon a Noé zenekar szolgáltatta a liturgikus zenét. 16 órától egy érdekes, különleges koncertnek lehetett hallgatója, aki e forró vasárnap délután erre szakított időt. Dr. Csehák Izolda, a Canticum Novum vegyeskar vezetője olyan zenei műsort állított össze, amely leginkább a „komolyzene könnyedén” elvnek felelt meg nagyszerű módon. Ezt pedig úgy érte el, hogy a Canticum Novum vegyes karának műsora alkotta a helyhez és eseményhez illő zenei keretet, általuk került előadásra Kodály Zoltán Magyar hazának reménye népéneke, és Szent István királyhoz című műve, valamint Beethoven darabja, a Forte, piano.
E darabok közé hívta meg előadásra a százhalombattai Művészeti Iskola zeneileg jól képzett, kvalifikált művész tanárait előadásra. Általuk csendültek fel sokunk számára ismert dallamok. Így hallhattuk Gounod Ave Maria-ját, Csajkovszkij Virágok keringőjét, valamint a Hattyúk tava műből részleteket hallhattunk Avéd-Brezánszky Ágnes klarinét, Kun Katalin zongora, Kumar-Járvás Vivien gordonka, Bujdosó Márton zongora előadásában. Petz Bálint gitárjátéka elfeledtette velünk a hőséget és úgy éreztük magunkat, mint ha egy granadai udvarház kertjében lettünk volna. A Trónok harca c. film zenéjéből is kaptunk ízelítőt.
Az előadás kerete még más lehetőségeket is teremtett némi rögtönzéssel, mivel a helyi közélet és önkormányzat részéről több promináns személy is részt vett az előadáson.
Mindez itt Százhalombattán, a Szent László templomban történt, de ugyanez a műsor megállta volna a helyét bármely országos hírű pódiumon. Köszönjük a gyönyörű nyári zenei élményt!
Németh István, a Római Katolikus Plébánia világi elnöke köszöntötte Bóna Zoltán országgyűlési képviselőt, Török Sándor alpolgármestert és Szabó Gábor önkormányzati képviselőt, a koncert résztvevőit és a megjelent tisztelt közönséget. Pár szóban értelmezte a búcsú eredeti jelentését, és a szentek égi születésnapjának megünneplését. Beszédét köszönettel zárta mind az ország, mind pedig a város felé, hogy pályázat útján lehetővé tették a Szent László templom legszükségesebb rendbehozatalát. Ezáltal megvalósult egy új „lélegző vakolat” részbeni alkalmazása, a sekrestyeépület belső vakolásának rendbetétele, és megoldás született a belső fűtés korszerűsítésére is. Mivel a 15 millió Ft kevésnek bizonyult, a város önkormányzata további 3 millió Ft-tal egészítette ki a pályázati összeget. Ezt követően Török Sándor alpolgármester is indokolta az összeg kiegészítésének szükségességét.
A délután szeretetvendégséggel zárult, sok szorgos kéz gondoskodott ételről, italról az óvárosi Zenálkó Etel Művelődési Ház árkádjai alatt, a Nap forró tüzétől védve.
A Szent László napok egy „igazi Szent László nappal” zárult. Hétfőn 17 óra 15-kor vette kezdetét a Szent László koszorúzási ünnepség. Németh István világi elnök köszöntötte a megjelenteket, majd közösen elénekelték a Himnuszt, és egy rövid beszéd következett a velünk élő Szent Lászlóról. Radványi Béla történész legújabb megállapítása szerint Koppány Szent István unokatestvére volt, Szent Lászlónak pedig dédapja. Majd egy jelmondat érdekes történetére hívta fel a figyelmet: „az Isten az igaz ügyet nem hagyja el sohasem”. Szent László lányáról, Piroskáról, a bizánci császárnőről a Szent Efrém zenekar egy dalművet írt. Befejezésül pedig a templom jelenlegi és jövőbeni funkciójáról osztotta meg gondolatait. Ezt követően Gátai Tamás kisegítő lelki munkatárs gondolatai és imái hangoztak el.
Sor került a 2022. évi Szent László-díj átadására, amit a helyi KÉSZ csoport elnöke, Tóth Ernő adott át Németh Istvánnak a laudációt követően, amely egy emlékéremből, oklevélből és egy üveg Generosa borból áll. A kitüntetett őszinte örömmel vette át az elismerés dokumentumait. Majd a koszorúzás következett. A város önkormányzata, a plébánia és a KÉSZ részéről megjelentek elhelyezték virágaikat a Szent László szobornál. A Szózat elhangzásával véget ért az ünnepi megemlékezés.
Petrás Mária és négy zenésztársa előadása 18 órától vette kezdetét templomunkban. Petrás Máriáról tudni kell, hogy birtokosa az alábbi díjaknak: A Magyar Művészetért díj, Szerváciusz Jenő díj, Príma Primissima díj, a Magyar Tehetség Nagykövete díj, Márton Áron emlékérem, Magyar Köztársaság Érdemérem tiszti keresztje, a 2021 évi Eucharisztikus Kongresszus hírnöke. A Szent István templomunk keresztútjának alkotója. Férje, Döbrentei Kornél jeles magyar költő. Két gyermekük és öt unokájuk van.
Ezt követően két órán át egy teljes zenei életmű átfogó reprezentatív bemutatása következett. Először az évfordulóknak megfelelő alkalmi dalokat hallhattunk, majd a közönség lelki megnyilvánulásait megérezve, a hangulat vezérelte gyönyörű hosszú balladák, imák megzenésített, hangszerelt ősi dallamok következtek. Közben bealkonyult, az oltáron fényárban úszott Szent László, a lábánál énekelt Petrás Mária és zenélt négy társa.
Ekkor már ezer évet utaztunk az ősi hangszerek, dallamok által, és mint egy csodás pillanatra fölocsúdva hívtam fel a figyelmet a tényre „Szent időben, szent helyen, szent dallamokat énekelve, a szent fogadja azt”. És ennek mindannyian tanúi lehettünk. A helyzet megismételhetetlen, a katarzis óriási, a templom úgy telve volt, mint egy ünnepi misén.
A hallgatóság ezek után sem hagyta el a templomot, pedig meleg volt és az emberek szomjasak voltak. A Művelődési Ház árkádjai alatt terített asztalok várták a közönséget étellel, itallal.
Ezután következett a beszélgetés Petrás Máriával, nem szűnő érdeklődés mellett. A kérdező Németh Istvánnak és az előadónak annyi ideje sem maradt, hogy elfoglalhatták volna az előre elkészített széket egy asztal mellett.
Nyolc-tíz magvas kérdés hangzott el, és mindre kimerítő válasz érkezett Marika részéről. A kérdések a moldvai hagyományos falu életére irányultak de úgy, hogy az feleletet adjon korunk nagy kérdéseire. Petrás Mária életszemléletére óriási hatással volt a gyermekkor hagyományos világának sok évszázados bölcsessége. Erről a világról azt vallja: „ én élő szentek közt éltem”, és ennek gyakorlati példáinak sokaságát idézte fel!
A szeretetvendégség színhelyére 20 óra 45-kor kerültünk ki, ahol tényleg a mesebeli „terülj, terülj asztalkám” jelenséggel találkozhattunk. Kb. másfél tucatnyi háttérben dolgozó hölgy munkáját dicséri a vendéglátás, de azért urak is akadtak a vendéglátók közt. Nagy keletje volt a szódavíznek, és azért többen a borokat is megkóstolták, sokaknak ízlettek is ezek a nedűk. Némi köze annak is volt e borokhoz, aki e sorokat írja.
Örülök, ha dalban, ételben, borban, művészi élményekben szellemi útravalóval szolgálhattunk, testi-lelki élményekben részesíthettünk sokakat. Ezúton is köszönjük a sok munkát a szervezőknek, a vendégeknek pedig a kitartó lelkesedést!