Battán növekedett a templomba járók száma

Évfordulós interjú Arany Ferenc plébánossal

– „Százhalombatta egy nagyon pezsgő város, ez vonatkozik arra a közösségre is, ahova plébánosi szolgálatra kineveztek.” Ezek a gondolatok éppen egy éve hangzottak el Öntől, mikor megkezdte plébánosi tevékenységét. Ezek az első benyomások, milyen tapasztalatokat szerzett azóta?

– Az első benyomások kicsit több, mint egy éve értek a várossal, a katolikus közösséggel kapcsolatban. Ezek a benyomások azóta sem változtak, továbbra is fent tudom tartani ezeket. Annyi azért történt, hogy kicsit közelebb kerültem a városhoz is, a katolikus közösséghez is, és kicsit árnyaltabban látom a folyamatokat, amik végbe mennek. Összességében nekem pozitívak az elmúlt évben szerzett tapasztalatok. Azonban az árnyaltságnak köszönhetően persze voltak, vannak és több, mint valószínű, hogy lesznek olyan pillanatok is, amik kevésbé nevezhetők idillinek. Gondolok ekkor arra, hogy bizonyos helyzetekben, különböző kérésekre nemet is kell mondani annak érdekében, hogy az elmúlt egy évben kialakult egyetértés, egy úton haladás továbbra is fennmaradjon a városban jelen lévő katolikus közösségben. Sajnos a tapasztalt azt mutatja, hogy vannak próbálkozások és erők, amik kisebb köröknek az érdekeit szeretnék képviselni a katolikus közösségen belül is. Ezeket egy felelős lelkipásztornak észre kell vennie, és a megfelelő döntéseket meghozva kell tovább vezetnie a rá bízott közösséget az egység, az Isten felé vezető úton.

– A 2022-es népszámlálás adatai alapján jelentősen csökkent a magukat katolikusnak vallók száma. Milyen eszközei vannak arra, hogy megtartsa a híveit, és tovább építse a közösséget?

– A népszámlálás eredményei nyilván az igazságot reprezentálják. Az én tapasztalatom az elmúlt kicsit több, mint egy évben, hogy Istennek hála a vasárnapi templomba járók száma Százhalombattán növekedett. Nagy örömmel tölt el, hogy még mindig látok egy-egy, eddig nem látott arcot a szentmiséken. Nagyon szép példája volt ennek, amikor májusban megtörtént a bérmálás a Szent István templomban és a Főpásztor jelezte, hogy még nem látott egyszerre ennyi embert a százhalombattai templomban.

A hívek megtartása és a kisebb közösségek egybeforradása érdekében ettől az évtől igyekszünk a különböző korosztályoknak megfelelő katekéziseket biztosítani. Eddig is szépen működött és működik jelenleg is a házas hittancsoport, amely minden hónap harmadik péntekjein jön össze a Szent István templom hittantermében.

Újdonságként szerepel majd, hogy a régebb óta fiataloknak is szeretnénk szeptember közepétől katekézist szervezni minden héten szerdánként délután ½ 5 órai kezdettel. Ez egy komplex lelki programot kínál, hiszen délután ½ 5 órától ½ 6 óráig a szentek életével ismerkedünk, utána szentolvasót imádkozunk a templomban, majd ezt szentmise követi este 6 órai kezdettel Ez azt jelenti, hogy a hétköznapi szentmisék száma egyel emelkedik a városban.

Szeretnénk továbbá felnőtt katekézist is szervezni, ami kezdetben havi egy alkalom lesz. Ha igény merül fel, ezt a számot meg tudjuk duplázni. Minden hónap második péntekjein kerül majd megtartásra a felnőtt katekézis a péntek esti szentmise után a Szent István templom hittantermében. Elég színes a paletta, amin elindulhatunk. Legfontosabbnak Anyaszentegyházunk tanítását tartjuk, de szóba jöhet a Szentírás értelmezése, az evangélium mélyebb ismerete is. A fiatalokat, ministránsokat is igyekszünk egybe fogni különböző találkozási lehetőségek biztosításával.

– A kötelező hitoktatás bevezetése az iskolákban miben és mennyiben segítette a munkáját? Az Ön tapasztalata szerint ez milyen eredménnyel járt városunkban?

– A kötelező hitoktatás azon gyermekek számára, akiknek a szülei a katolikus hittant választják, minden bizonnyal nagy segítségükre lesz a rájuk váró nagybetűs életben. Nagyon felkészült hitoktatóink igyekeznek a gyermekeknek a lehető legtöbb tudást átadni, amit Anyaszentegyházunk tanít. Ugyanakkor a legfőbb parancsnak, a szeretet parancsának az átadásában és annak az élet minden területére kiterjedő gyakorlásában is jó iránymutatást tudnak adni.

Azonban a hitoktatás akkor tud igazán eredményes lenni, ha az Istenbe vetett hitet a gyermek otthonról hozza és otthon, a családban élik is. Ezek a gyermekek a későbbiekben ragaszkodni fognak a helybeli katolikus közösséghez és abban tevékenyen is részt tudnak venni. A tapasztalatom az, hogy vannak ilyen gyermekek és reményeim szerint egyre többen lesznek.

– A battai katolikus közösség a legnagyobb „civil” közösség városunkban. Sikerült felvenni a kapcsolatot a civil szervezetekkel? Voltak közös programok?

– Százhalombattán valóban a legnagyobb vallási, illetve egyházi közösség a római katolikus közösség. Ennek a közösségnek a vezetőjeként tartok kapcsolatot a valóban civil közösségekkel. Például a Musica Divina Egyesülettel és a Liszt Ferenc Kórussal. Évente több alkalommal is szervezünk közös koncertet. Elsősorban a nagyobb, főként egyházi ünnepek alkalmával.

A Keresztény Értelmiségiek Szövetsége Százhalombattai Szervezetével évtizedek óta működik együtt Plébániánk. Közös programok, egyházi és történelmi megemlékezések rendszeresen vannak Százhalombattán. A Szent László nap és búcsú közös programsorozatának megszervezésében is látszik az együttműködésünk.

A Cserkészek sütivásárainak adunk helyet rendszeresen a Szent István templomban. Az ismétlődő nyári táboraikat igyekszünk pénzbeli támogatással is segíteni. Nem utolsó sorban pedig a lelki támogatásra is nyitottak vagyunk. A cserkészvezetővel történt legutóbbi találkozásom alkalmával arról egyeztettünk, hogy a plébánia lelki támogatásához a cserkészcsapat is nyitott szívvel áll hozzá.

– Hogyan alakult a kapcsolat a helyi intézményekkel, a százhalombattai képviselő-testülettel?

– Lényegében részt veszünk az egész város katolikus evangelizációjában, a kicsiktől kezdve a nagyobbakig. Ez az óvodai és iskolai hitoktatáson keresztül megy végbe. Számomra az világlik ki, hogy a kapcsolat megfelelő az óvodákkal és az iskolákkal egyaránt. Szeptembertől szeretnénk rendszeressé tenni a szentmisék biztosítását a Városi Családsegítő és Gondozási Központban az idős, bent lakó katolikus hívek számára. A Barátság Kulturális Központ kulturális programjaihoz, amely az egyházi életünkkel is összhangban van, minden esetben helyszínt biztosítunk. A helyszín lehet a Szent István templom, valamint a Szent László templom is. Százhalombatta Város Önkormányzatával és Képviselő Testületével is jó kapcsolatot ápolunk. Ezen a fórumon is szeretnénk megköszönni a plébánia épületének felújításához nyújtott nagylelkű támogatásukat.

Passió színdarab János evangéliuma alapján – Szent István templom. Fotó: Kedves Patrik

– Templomi koncert alkalmával orgonistaként közreműködött. A zenén túl van-e szabadsága, szabadideje kikapcsolódásra, kulturális programokra vagy pihenésre?

– Kikapcsolódásra találok időt magamnak, igen. A zene szeretete mellett nagyon szeretek még olvasni. Legfőképpen a teo­lógiai és pszichológiai témájú könyveket szeretem, mert ezek segítenek abban, hogy tanítani tudjam a kedves híveket és az életükben felmerülő problémákhoz segítséget tudjak nyújtani. Emellett persze vannak szépirodalmi és más jellegű olvasmányaim is. Igyekszem a munka mellett színházi előadásokat is látogatni.

– Bizonyára hallott róla, hogy szeptember 1-jével az Eötvös általános iskola református egyházi intézményként kezdi meg munkáját. Elképzelhetőnek tartja-e, hogy a jövőben akár szociális, akár oktatási feladatot lát a katolikus egyház Százhalombattán?

– Igen, értesültem róla. A város református vezetőivel már a kezdetektől folytattunk megbeszéléseket az iskolában történő hitoktatásról. Nagy öröm a számomra, hogy lesz, illetve van a városnak felekezeti vezetésű iskolája. Szociális feladatot jelenleg is látunk el a plébániánkon működő Katolikus Karitász működésével. Az, hogy lesz-e a későbbiekben olyan intézmény, amit a Katolikus Egyház működtetne, leginkább a Székesfehérvári Egyházmegye döntésén alapul.