Kiállítás a BKK Galériában
Benta Art és SZAK Stúdió
Szegedinácz Anna
Rendszeres, hogy a Barátság Kulturális Központban működő csoportok, közösségek meghívót kapnak az intézmény programjaira. Átnézve a Magyar Kultúra hete eseményeit, örömmel fedeztem fel ismerős képzőművészek kiállítását. Ennek apropóján kerestem fel Szula Zsuzsanna kiállításrendező szervezőt, aki készségesen válaszolt kérdéseimre.
Tudni kívántam, milyen művészeti közösségek és alkotók szerepelnek majd az új tárlaton, mely képzőművészeti műfajok jelennek meg benne. A Galériába már megérkeztek a kiállításra váró művek, alkotások, de rendezésük éppen akkor kezdődött el.
Régi hagyomány, hogy a Magyar Kultúra Napján nyílik városunk képzőművészeti életét leginkább meghatározó két csoport közös kiállítása, a Benta Arté és a SZAK Stúdióé. A Benta Art Regionális Művészeti Egyesületet 2008-ban alapították Százhalombatta régiójában élő, alkotó művészek. Az egyesület elnöke Alföldi Terézia, koordinátora Nagy Rozália. Akik most műveket hoztak: Alföldi Terézia, Glavati Brigitta, Homolya Gábor, Kilián Miklós, Nagy Rozália, Navrati Zsuzsanna, Papp Erzsébet.
A SZAK Stúdió Művészeti Egyesület 1996-ban alakult Százhalombattán, battai és érdi amatőr és hivatásos képzőművészekből. A tagok legnagyobb része a SZIKE Nyitott Műhelyből és a Látás Iskolájából indult. Szakmai vezetőjük a mai napig László Bandy. A Stúdió jelenlegi elnöke Fazekas Levente, koordinátora Varga László.
Fábián Fanni, Fazekas Levente, Kiss Gyöngyi, László Bandy, Regős Ágnes, Tóth Netti, Varga László és jó magam is hoztam alkotásokat a kiállításra.
A két csoport közös megjelenése jól reprezentálja a magyar kultúra sokszínűségét. Megjelennek hagyományos műfajok: tájképek, csendéletek, ugyanakkor jelen vannak kollázsok, és egészen kortárs – akár a dizájnba hajló – alkotások. A nézők örömére sokféle technika látható: tusrajz, akvarell, pasztell, akril, digitális grafika. Érintjük a textilművészetet, bőrdiszművességet.
Az igazán érdekes mégis az, hogy minden alkotás mennyire másképp kommunikál: feltölt, kikapcsol vagy hosszan fejt ki örökérvényű, mégis nagyon aktuális társadalmi, filozófiai kérdéseket.
A Magyar Kultúra napján, január 22-én nyílt kiállítás megtekinthető február 19-ig. Biztosak vagyunk benne, a közönség soraiból mindenki talál olyan alkotást, ami neki is szól.