Bolt állt ott, most kőhalom
A RÉV ABC-ről kérdeztük Vezér Mihály polgármestert
Az 1980-as években született meg a megállapodás és a döntés, hogy Százhalombattán, a mai Óváros területén a Szent László út 48-50. sz. alatt egy korszerű kereskedelmi egységet, boltot épít a helyi tanács és az ÁFÉSZ közösen, a régi helyére. Túl az építtetők hozzájárulásán, a helyi tanács településfejlesztési adót vetett ki az itt lakókra. Az élelmiszerbolt működtetését az ÁFÉSZ végezte mindaddig, amíg egy rendelettel (a Budavidék Zrt. vette át a boltot) korábban megszüntették az ÁFÉSZ kereskedelmi jogát.
Rendszerváltáskor egy vegyes tulajdonú ingatlan jött létre, amelynél a földterület az állami kincstárhoz került, a felépítmény pedig megmaradt helyi önkormányzati tulajdonban, fenntartva a helyi közösség hozzájárulását a közhasznú működtetéshez. Ezt követően a bolt sorsa – vállalkozók sorát váltva – vesszőfutássá vált, amíg végleg be nem csukták.
Számtalan elképzelés született anélkül, hogy akár egy is megvalósult volna. Volt szó gyógyszertárról, orvosi rendelőről, postáról. A későbbiek során ingyenes adományok tárolására szolgált. Egy-egy képviselői programban szóba került a vegyes tulajdon megszüntetése és a terület megvásárlása is.
Így telt el az elmúlt 34 év és jutottunk el 2024-ig, amikor a földterület továbbra is az államkincstáré, az építmény az önkormányzaté. Ekkor jelentek meg az államkincstár képviselői, akik jogot formáltak a teljes ingatlan hasznosítására, és azt meghirdették, mindeddig sikertelenül.
– A történet ismeretében milyen álláspontja volt az Önkormányzatnak az ingatlan tulajdonviszonyának rendezésével kapcsolatban?
– A Szent László út 48-50. szám alatt található Rév ABC állami telekre épült, az épületet azonban a Százhalombattai Városi Tanács és az ÁFÉSZ közösen építette. Az építtető tulajdonjoga a mai napig nem került bejegyzésre, annak ellenére, hogy az épületet Önkormányzatunk jogelődje húzta fel, melynek tényét senki sem vitatja. Ennek következtében a teljes ingatlannak (tehát a teleknek és az épületnek is) az Állam a bejegyzett tulajdonosa.
Kérdésére válaszolva, az az álláspontom (és ebben a Képviselő-testület is többször támogatását fejezte ki), hogy küzdenünk kell a tulajdoni viszonyok igazságos rendezéséért, hogy az ingatlan karbantartását és hasznosítását a százhalombattaiak megelégedésére végezzük.

– Folytak tárgyalások az egykori RÉV ABC épületéről az Önkormányzat és az államkincstár között? Ha igen, milyen megoldások kerültek szóba?
– Az érintett ingatlan tulajdoni viszonyainak rendezése hosszú évek óta húzódik, amelynek előzményei 1988-ra nyúlnak vissza. A Képviselő-testület minden szükséges döntést meghozott, valamint az Önkormányzat részéről a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. által kért valamennyi dokumentum is benyújtásra került. Több évnyi egyeztetés van mögöttünk. Országgyűlési képviselő urat is megkerestem még 2017-ben, hogy a város érdekeit szolgáló lépéseket megtenni szíveskedjen. Jogi képviselő bevonásával is próbáltuk az ügyet előmozdítani, többször tárgyaltak is az érintett szervekkel.
Az Önkormányzat és a Magyar Állam képviseletében eljáró szervek között hosszú évek óta folynak egyeztetések az épület tulajdonjogának tisztázása érdekében. Az ingatlanra vonatkozó, az elmúlt években bonyolított levelezésből kitűnik, hogy a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. nem zárkózik el az Önkormányzat tulajdonjogának elismerésétől, azonban mindeddig nem sikerült rendezni a tulajdoni viszonyokat. Elmúlt években többszöri megkereséssel éltem a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. felé, kérve arra, hogy az ingatlant az épülettel együtt versenyeztetés mellőzésével értékesítse az Önkormányzat számára, figyelembe véve az Önkormányzat megbízásából készült értékbecslést
Az utolsó megkeresésemre (több mint egy évvel később érkezett) válaszukban arról tájékoztattak, hogy az ingatlan versenyeztetés mellőzésével történő értékesítésének soron kívüli előkészítését megkezdték. Sajnos azonban erre a mai napig nem került sor.

– Milyen konkrét elképzelések merültek fel az elmúlt években a hasznosításra? Miért nem valósultak meg ezek a tervek? (Pl. anyagi, jogi, érdeklődés hiánya stb.)
– A tulajdonviszonyok rendezése után, a lakosság véleményének és igényeinek megismerését követően fogjuk alaposan felmérni a hasznosítási lehetőségeket. Annyit elöljáróban is elmondhatok, hogy az ingatlan állagának megóvása, és rendbetétele a prioritás.
– Igaz, hogy az államkincstár teljes körű tulajdonként kezeli az ingatlant, és ha igen, mikor értesült erről?
– Százhalombatta Város Önkormányzata Képviselő-testülete 2005-ben elfogadta az ÁFÉSZ felajánlását az adott földterületen létesült felépítmény tulajdonjogának térítésmentes megszerzésére vonatkozóan, amennyiben az ingatlan per, -igény- és tehermentes. 2006-ban a végelszámolás befejeződött, azonban az ingatlan tulajdonjoga nem rendeződött. A végelszámolás során az ÁFÉSZ nem mutatta ki könyveiben az ABC üzletet, az nem szerepelt a vagyontárgyai között, mégis a Magyar Állam került tulajdonosként bejegyzésre az ingatlan-nyilvántartásba. A képviselő-testület egy 2007 határozatában úgy döntött, hogy az ingatlan tulajdonjogának ingyenes megszerzése iránti igényét érvényesíteni kívánja az ingatlan területén létesült felépítmény tulajdonjoga iránt. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. 2008-ban kelt levelében azt nyilatkozták, hogy a becsatolt dokumentumok alapján, a megszűnt Buda Környéki ÁFÉSZ részére épített felépítmény vonatkozásában az Önkormányzat ingatlan-nyilvántartáson kívüli tulajdonjogát elismerték.

– Milyen szerepet kaphat a helyi közösség, aki annak idején adójával járult hozzá az építéshez?
– A tulajdonjog rendezést követően kívánunk visszatérni erre.
– Van lehetőség közösségi vagy kulturális célú hasznosításra, ha piaci alapon nem életképes?
– Tekintettel arra, hogy az Óváros központi és forgalmas részén helyezkedik el, mindenképpen egy átgondolt és mindenki számára megfelelő hasznosításban gondolkodunk, akár az ott lakók véleményének kikérésével.