Óvárosi Kulturális Napok

Százhalombatta-Óváros, 2025. június 28.

Szegedinácz Anna

Délelőtti program:

Sz.A.: Szombaton délelőtt 10 órára felsorakoztak a résztvevők kerékpárjaikkal a Szent László téren, a negyedik alkalommal megrendezett Bringatúrára. Az Érdi Rendőrkapitányság autói felvezetéssel és kísérőként, valamint egészségügyi kocsi kísérte el a hagyományos útvonalon a kerékpározókat. A nyári meleget enyhítette egy kis szél, így együtt, egymásra is figyelve 45 perc alatt bringázott végig az 55 fős lelkes csapat a kijelölt úton. Visszaérkezéskor villáminterjúkat kértem, megszólítottam egy családot, a részvételükről kérdeztem. A két kicsi gyermek a szülők mögött ültek a kerékpárokon.

– Lázárék vagyunk – apa, anya, Izabella és Márton. A Matta-kertből jöttünk.
A gyerekeket kérdeztem, hogy tetszett a bringázás és megdicsértem őket a részvételért. Marcinak nagyon tetszett, de Izabellának a meleg miatt nem.

Utánuk Kelemen Tamást kérdeztem a részvételéről.
– Harmadik alkalommal veszek részt a Bringatúrán, egy kimaradt. Egyedül jöttem és a faluból. Nagyon kitartó vagyok.

Végül Szabó Gábor képviselőt is megkérdeztem.
– Negyedik alkalommal szerveztük meg. Sok ajándékot kaptunk támogatásként: Az Érdi Rendőrkapitányságtól a kíséret mellett láthatósági kiegészítőket, tollakat, a Tesco Globál Zrt-től bicikli kellékeket, amelyeket én válogathattam össze a felajánlott támogatásért. Az Üveghegy Kiadótól, Véghelyi Balázstól pedig könyveket kaptunk. Sok volt a felajánlott ajándék, így többet is adhattunk a résztvevőknek. Öröm, hogy sokan eljöttek, családosok, gyerekek, fiatalok és felnőttek is, emelve a Bringatúra fényét.

Örömmel láttam a részvevők között Loós Attilát és Kővári Lacit is. Laci azt mondta, valószínű ő a legidősebb résztvevő.

Délutáni programok:

Délután 16 órától a Hamvas Béla Városi Könyvtár, a „Matrica” Múzeum és Régészeti Park és a Pesovár Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola szervezett játékos programokat a gyerekeknek.

A Városi Hamvas Béla Könyvtár munkatársait interjúvoltam meg először. Takács Anita mondta el, hogy ketten jöttek Kollár Sárával és ahogy én láttam felváltva játszottak a gyerekekkel a többféle választási lehetőség közül. Takács Anita adott tájékoztatást a programjukról:

– Színes óriás társasjátékot hoztunk gyerekeknek és felnőtteknek is, azon végig kell menni. Dobókockával dobhattak a gyerekek, így haladtak előre a táblán. A szám mutatta meg a kérdést, amire válaszolni kellett. A győztesek ajándékkönyvekből válogathattak. Hoztunk színezőket és könyvjelzőket is.
A Múzeum munkatársai is hoztak játékokat a gyerekeknek. Petró Magdolna és Németh Marika mindketten a Régészeti Park és „Matrica” Múzeum külsős munkatársai. Petró Magdolna adott tájékoztatást:

– Körmönfonást hoztunk magunkkal, amit mindenhová elviszünk, mert a gyerekek nagyon kedvelik. Ezen kívül lehet poncolást tanulni nálunk, rézlapokra poncolnak eredeti őskori motívumokat. Bár a gyerekek kedvelik, most az agyagunk elfogyott nem tudtunk magunkkal hozni.

A harmadik program a gyerekeknek a Pesovár Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola ügyességi játékai voltak, és ahogy láttam, nagyon népszerűek. Célba-dobás mellett – egy palánkon lyukba kellett dobni a labdát – és ki lehetett próbálni a gólyalábakon való járás nehézségeit is.
Kislányok karikákat dobáltak rudakra.

A gyermekprogramok mellett délután 17 órakor kezdődtek a színpadi produkciók. Elsőként László Anikó mutatkozott be, majd 17.30-kor a Dobiskola.

Az iskoláról Buzás György oktatót kérdeztem.
– A Metronóm Dobiskola 2007. december 1-jén indult. A tanítványok száma folyamatosan gyarapodott az évek folyamán, jelenleg 55 növendékem van. Ennél többet az iskola jelen állása szerint nem is tud befogadni. A dobiskolában eltöltött tanulási idő teljesen változó, van, aki pár hónapig, évig jár, és van olyan is, aki már több mint 10 éve a csapat tagja. Maga a dobiskola helye egyelőre csak azt tudja kiszolgálni, csak jómagam tudjak tanítani, de reméljük ez majd a jövőben bővülni fog. A tanítványok korosztálya teljesen változó. Az alsó korhatár kb. 4,5 év. Felső korhatár nincs. Vallom, hogy a dobolás elkezdése nem korhoz kötött. Felnőttek sokszor jönnek hozzám azért, hogy kikapcsolódjanak. A koncentrációt, mozgás koordinációt hatékonyan tudja fejleszteni a dobolás. Ez igaz a többi hangszerre is, de a dob erre egy hatékonyabb hangszer, mert a négy végtagunkat mozgatjuk és ez által jobban fejleszt. Fellépések 2010-ben kezdődtek el. Eleinte kisebb műsorokat adtunk, és ez az évek folyamán fejlődött a mai szintre. A környékbeli rendezvényekre szoktunk meghívást kapni, ezeknek igyekszünk eleget tenni. A gyerekek mindig nagyon várják ezeket az eseményeket. Általában tavasszal és ősszel szokott több fellépés lenni, nyáron itt is szünet van, télen pedig a tanulásé a főszerep, mert ezzel tudnak a tanítványok fejlődni.

18.30 órakor a Pesovár Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola pedagógusai és diákjai a kicsiket hívták táncolni tanulni a színpad elé.

19.15-kor kezdődött a ViGaD Zenekar fellépése, hogy felfedezzük a délszláv zene világát a zenekar sodró lendületű muzsikájával.
A zenekarról és az előadásról vezetőjüket kérdeztem. – Honnan a vidámságot sugalló név?
Eredics Vince: – A nevünk mozaikszó, a keresztnevünk kezdőbetűjéből áll. 2017 óta az ikrekkel, Zetelaki Gáspárral és Zetelaki Dániellel egy országos népzenei versenyen való sikeres szereplés követően elhoztunk három különdíjat. A MOL Alapítvány tehetségkutató versenyén lettünk győztesek. Három koncertre nyertünk akkor lehetőséget. A nevem szerb eredetű, a felmenőim között volt szerb pópa is.

A rokonaim Pomáz, Szentendre, Budakalász településeken élnek. Édesapám a Vujicsics Együttes vezetője, aki a táncház mozgalom idején kezdett el tanítani. Bennünket is ő oktatott. Előadásainkban szerb, horvát, macedón és a teljes balkáni dallamkincs szerepel. A népzenét a mai ember számára elfogadható módon közvetítjük. Az óvárosi programon elhangzottak ismert szerb, horvát dallamok és az új lemezünkről is megszólalt egy kisebb összeállítás. Ma öten voltunk, vendégként szerepelt velünk Eredics Benjamin, a bőgőn pedig Budai Bence.

20.15-kor Kovács Mariann „Kidőlt kemence bedőlt oldalán” címmel mondott tanulságos meséket a felnőtteknek is.

21 órakor a Trixie Rubato koncertjén nem csak a melegtől lett forró a hangulat, de a közismert, közkedvelt külföldi és magyar dalokra táncra-pendültek, vagy velük énekelt a közönség. Remek hangulattal alapozták meg az éjfélig tartó utcabál hangulatát, teltház mellett, melyet Bredák PJ. követett el.

A zenekarról Kiss Péter vezetőt kérdeztem meg.
– A Trixie Rubato egy százhalombattai kötődésű, hobbi zenészekként együtt zenélő formáció, amelyet jómagam, mint dobos és zenekarvezető alapítottam meg 2017-ben. Tagjaink évek óta barátok, rutinos helyi zenészek és képzett zenetanárok, akik különböző zenei stílusokban is rutinosan mozognak. Zenei repertoárunk igen széles, a különböző korosztályok zenei ízlésének figyelembevételével összeállított 70-es, 80-as, 90-es évek magyar és nemzetközi pop slágereit tartalmazza, latin, funky, retro, disco, jazz, swing, örökzöld slágerek, könnyű rock, akár háttérzene vagy tánczene jelleggel.
Ahogy a zenekar neve is sejteti: a „rubato” a „szabad tempójú” játékra utal, ami tükrözi fellépéseik laza, örömzenélős hangulatát. Többször léptünk már fel Százhalombattán, illetve más városi rendezvényeken, de több koncerten is láthattak bennünket a Papp László Sportarénában.

*

A búcsún, ahogy máskor sem, nem hiányzott a büfé, az enni és innivaló, a lángos, a fagyi és persze a gyerekeknek a játékok vásárlása sem. Elmondhatjuk 2025-ben is egy jó hangulatú Óvárosi Kulturális Napokat sikerül megteremteni.

Fotók: Tóth Erzsi