A MET Csoport összesen 80 MWh kapacitású energiatárolót épít Százhalombattán
A MET Dunai Energiatároló Kft., a svájci központú MET Csoport tagja összesen 40 MW névleges teljesítményű, 80 MWh tárolókapacitású energiatároló-rendszert épít Százhalombattán. Ebből összesen 60 MWh kapacitás az EU-forrásból valósul meg, a 2,690 és 1,350 milliárd forint vissza nem térítendő támogatással létrejövő 20 MW és 10 MW teljesítményű tároló egységek illeszkednek az Európai Unió 2030-as klímapolitikájába, és igazodnak a hazai energiastratégiához is.
A MET Csoport a Dunamenti Erőmű hatvanas években épült, mára elbontott és helyreállított üzemi területére új, összesen 40 MW teljesítményű és 80 MWh kapacitású (azaz kétórás ciklusidejű) energiatároló egységeket épít. Ebből 60 MWh kapacitást a „Hálózati energiatárolók telepítése energiapiaci szereplőknél” pályázaton elnyert vissza nem térítendő támogatás segítségével valósít meg, európai uniós forrásból. Az egységek várható üzembe helyezése 2025 nyarán kezdődik.
Az energiaátmenet megvalósításához az energetikai vállalatok világszerte a fosszilis energiahordozók kiváltásán dolgoznak, ami sok kihívással és tervezéssel jár. A MET Csoport az ország első kétórás ciklusidejű energiatároló egységét hozta létre (4 MW / 8 MWh), szintén a Dunamenti Erőmű telephelyén még 2022 szeptemberében. Emellett 2023 novemberében egy 30 MW teljesítményű villamos kazánberendezést és egy ezt kísérő 1500 m3-es hőtároló tartályt is telepített százhalombattai telephelyen. Mindkét létesítmény elsődleges célja a hálózati rugalmasság biztosítása, amellyel a villamosenergia-rendszer ellátásbiztonságát és a megújuló energiaforrások jobb hasznosítását segítik elő.
A beruházás az EU-tagállamok által külön e célra létrehozott Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (Recovery and Resilience Facility, RRF) keretében valósul meg, ennek révén nyílt lehetőség a tagállami pályázat kiírására és a három projekt elindítására. A tenderen a beruházást végrehajtó MET Dunai Energiatároló Kft. három pályázatából kettő, összesen 4,039 milliárd forint értékű vissza nem térítendő beruházási támogatást nyert el. A telepítésre kerülő energiatároló egységek gyártója a Huawei Technologies, a projektek fővállalkozója és kivitelezője pedig a Forest-Vill Kft.
A MET Csoport célja a fokozatosan átalakuló villamosenergia-rendszer növekvő rugalmassági igényeinek kiszolgálása, karbonsemleges villamosenergia-tárolási technológia alkalmazásával. Ezek a célok illeszkednek az Európai Unió 2030-as klímapolitikájába, és igazodnak a magyarországi energiastratégiához is: biztosítják a karbonsemleges energiatermelés részarányának térnyerését a hazai energiafelhasználásban, ezzel párhuzamosan csökkentve a rendszer importenergia-igényét. Az európai uniós forráshoz igazodó Magyarország Helyreállítási és Ellenállóképességi Terv keretében meghirdetett pályázat célja 440 MW / 880 MWh új hálózati energiatároló létesítése Magyarországon 2026-ig.
A svájci központú MET Csoport az elmúlt években folyamatosan bővítette zöldenergia-termelő eszközportfólióját, így mára Magyarország után Bulgáriában, Spanyolországban, Olaszországban, Németországban, Svájcban és Lengyelországban is fejleszt, épít és üzemeltet szél- és naperőműveket.
A projektről a danubeenergystorage.met.com oldalon tájékozódhatnak az érdeklődők.