Battán kiváló emberek vesznek minket körül

Interjú Vezér Mihály polgármester úrral

A korábbi éveknek megfelelően a városi költségvetési rendelet megalkotását követően interjút kértünk a polgármester úrtól a Százhalom magazin olvasói számára. Mint eddig is, lapunk lehetőségei körülhatároltak. Számtalan kérdés vetődik fel a költségvetés kapcsán, ebből igyekszünk mi néhány fontosabbat feltenni. Szerencsére városunkban több, sajtó nyújtotta lehetőség is kínálkozik az információhoz jutásra, így az olvasó nagyobb utánajárás nélkül választ kaphat minden kérdésére.

– Az elmúlt hetekben alig volt fontosabb döntés, mint a város 2024. évi költségvetési rendeletének megalkotása. Ebben a kérdésben polgármester úrnak több mint 3 évtizedes tapasztalata van. Érzékelhető-e valamilyen trend vagy markánsabb változás az elmúlt évekhez képest?

– A legfontosabb változások egyike a szolidaritási adó évről-évre történő emelkedése. Idén 3,5 milliárd forintot kell befizetnünk az állami költségvetésbe, azonban az államtól kapott támogatások mértéke ezt meg sem közelíti, így nettó befizetők vagyunk.
2010 óta több fontos feladatkör is az államhoz került az önkormányzatoktól. A teljesség igénye nélkül: az iskolák fenntartása, építéshatóság, gyámhatóság, hulladékkezelés, ivóvíz szolgáltatás, orvosi ügyelet fenntartása stb. Úgy gondolom, hogy ez sérti az önállóság elvét, mert a minket közvetlenül érintő feladatok ellátására meglenne a megfelelő pénzügyi forrásunk, apparátusunk, és érintettségünk okán ezeket magasabb színvonalon látnánk el.

– Ha megengedi, kiemelünk néhány elemet: minden felmérés arról szól, hogy a lakosság számára legfontosabb az egészségügyi ellátás biztosítása. Az alapellátás jelentős átalakuláson megy át, itt pl. a szakorvosi ellátásra, az ügyeleti rendszer február 1-jével történő megváltozására gondolunk. Milyen eszközei maradtak az Önkormányzatnak, hogy az egészségügyi alapellátást biztosítani tudja?

– Az ügyeleti rendszer átszervezése hát­rányosan érintette városunkat, hiszen önkormányzatunk önerőből, saját finanszírozással évtizedek óta üzemelteti azt, az országos színvonalnál jelentősen magasabb szinten. Ennek további üzemeltetése sajnos jogilag nem megvalósítható. Néhány városban megpróbálják azonban az egységes ügyeleti rendszerrel kapcsolatban felmerülő problémákat áthidalni. Ezek gyakorlatilag csak látszatmegoldások, feltehetőleg a közelgő választások által motiváltak.

Országos tendenciák miatt egyre kevesebb eszköz áll a rendelkezésünkre, hogy a százhalombattai egészségügyet a megszokott formában üzemeltessük. Ezért új utakat keresünk, hogy egészségügyi szolgáltatásokat nyújtsunk városunk lakóinak. Ezért bővítettük az ingyenes szűrővizsgálatok körét fogorvosi vizsgálattal a nagycsoportos óvodások körében. Megrendeztük az első egészségnapot is, ahol átfogó szűrővizsgálatokon vehettek részt a jelentkezők, térítésmentesen. A nagy sikerre való tekintettel rendszeresítjük az egészségnapot, és a tapasztalatok kiértékelése után még inkább a lakosok igényeire fogjuk szabni.

Az alapellátás tekintetében sokkal kedvezőbb helyzetben vagyunk; komoly erőforrásokat fordítunk arra, hogy minél több fiatal orvost hozzunk Százhalombattára, annak ellenére, hogy nagyon kevés az elérhető doktor. Például országosan minden 10. háziorvosi praxis tartósan betöltetlen, és az orvosok között 60 év az átlagéletkor.

Erőfeszítéseinknek köszönhetően mégis kijelenthetem: országos viszonylatban nagyon jó felnőtt és gyermek háziorvosi stáb áll a rendelkezésünkre, akik hosszú távon biztosítják a megfelelő ellátást.

– Ami a településfejlesztést illeti, említene néhány fontosabbat, melyek az idén várhatóan megvalósulnak?

– Folytatjuk a gyalogosvédelmi rendszerek kialakítását, lakossági megkereséseknek eleget téve traffipaxokat helyezünk ki több, gyorshajtással fokozottan érintett útszakaszon, kiépítjük a közvilágítást az urbáriumi futópályánál, elkezdjük az új idősek gondozóházának építési munkálatait, összesen 12 parkot és játszóteret újítunk fel, valamint út és járdakarbantartások is lesznek. Bővítjük a parkolók számát, felújítjuk a városi sportcsarnokot és lakásokat építünk.

Amit kiemelten fontosnak tartok: szorosabbra fontuk kapcsolatunkat a közvilágítást üzemeltető ELMŰ-vel, hogy a tapasztalható közvilágítási problémák megoldásában tegyék a dolgukat.

– Az önkormányzati lakásgazdálkodásra vonatkozóan: épülnek-e új bérlakások, van-e terv a lakáskassza alap felhasználására ebben az évben?

– Igen, dolgozunk rajta, az építkezések legkorábban a jövő évben indulnak el, a város több pontján.

– Az elmúlt évtizedben több mint 1000 fővel nőtt a nyugdíjasok lélekszáma a városban, különösen emelkedett az egyedül élőké. Milyen feladatot jelent ez az önkormányzat számára?

– Polgármesterségem alatt mindig is fontosnak tartottam, hogy önkormányzatunk figyeljen időseire, hiszen aktív éveikben ők gondoskodtak rólunk. Ezért hagyománynak számít, hogy a Battai Napokon és az idősek világnapján megvendégeljük őket egy ebédre, és ajándékot küldünk karácsonykor. Tavaly ajándékcsomagot, és 10 ezer forint értékű ajándékutalványokat juttattunk el részükre. A visszajelzések nagyon pozitívak voltak, így 2024-ben is ezzel készülünk, sőt, idén húsvétkor fejenként 15 ezer forintnyi utalványt fogunk küldeni.

Városunkban 10-nél is több nyugdíjas klub működik, és mindegyiket támogatja önkormányzatunk. Mindenkinek azt ajánlom, hogy ha teheti, csatlakozzon valamelyik klubhoz, mert befogadó és összetartó közösségek, változatos programokkal és olyan sűrű naptárral, hogy azt a fiatalok is megirigyelhetik. Ezen felül belekezdtünk a második idősotthon létrehozásába, ezzel megduplázzuk a jelenlegi férőhelyek számát.

Az engedélyek beszerzése lassan lezárul, ha minden a tervek szerint halad, idén elkezdődhetnek az építkezési munkálatok. A tervek alapján örömmel állíthatom, hogy az új létesítmény minden igényt ki fog elégíteni.

– A lakótelep egészében nemrég fejeződött be a kerékpárutak kiépítése. Fontos megemlíteni emellett az új gyalogosvédelmi rendszert is. Ugyanakkor a KRESZ bővítése a mai napig várat magára, nincs szabályozva az elektromos rollerek használata. Milyen helyi lehetőség van ezzel kapcsolatban a biztonságos közlekedés megoldására?

– Az elektromos rollerek megosztják a lakosság véleményét, bár sokan ellenzik, ettől függetlenül sokan aktívan használják ezeket. Önkormányzatunk közúti közlekedésre vonatkozóan nem alkothat szabályokat, így amíg a törvényhozók máshogy nem rendelkeznek, azt javaslom, hogy az észszerűség és a társadalmi normák betartásával közlekedjenek ezekkel az eszközökkel. Először is használat után úgy helyezzék el ezeket, hogy másokat ne zavarjon, a közlekedés során pedig vegyék figyelembe, hogy az elektromos rollerek viszonylag nagy sebességgel, de hangtalanul haladnak, rossz látási viszonyok között nehezen észrevehetőek, és ha az embert baleset éri, komoly sérüléseket szerezhet, ezért javaslom a láthatósági mellény, és védőfelszerelések használatát!

A közösségi elektromos rollerhálózattal kapcsolatos észrevételeket és problémákat munkatársaink jelzik az üzemeltető felé. Városunk lakóit arra kérem, tegyenek ők is hasonlóan!

– Az Önkormányzat támogatja a fiatalok jogosítványszerzését, és a rendelkezésre álló eszközzel bővíti a parkolók számát. Elszállíttatja a forgalomból kivont járműveket. Azonban a városban így is jelentős hiány mutatkozik szabad parkolókból. Hogyan lehet ezen enyhíteni?

– Amikor 50-60 évvel ezelőtt elkezdték a lakótelepek tervezését és kialakítását, még nem tudhatták, hogy a háztartásokra jutó autók száma ilyen drasztikusan nőni fog. Gondoljunk csak bele: 2020-ban a 18 ezer lakosra majdnem 11 ezer gépjármű jutott. A helyzetet bonyolítja, hogy több esetben a kertes házas övezetekben sem vették figyelembe a parkolóhely igényeket az ingatlanok kialakításánál.
Az utóbbi két évben jelentősen növeltük a parkolóhelyek számát a város több pontján is, jelenleg a Z program és a szociális bérlakások között épül egy új parkoló.

Figyelembe kell vennünk azonban nem csak az autósok, hanem azok igényeit is, akiknek fontos, hogy városunk parkjai megmaradjanak, és Százhalombatta megőrizze azt a természetközeli arcát, amit többször is díjaztak a Virágos Magyarországért környezetszépítő versenyen.

– Jelentős összeg szerepel a költségvetésben az Óvárosra vonatkozóan. Milyen karbantartások, felújítások, fejlesztések valósulnak meg idén a városrészben?

– A Bulcsú utcában kiépül a közvilágítás, és megtörténik az István király útja – Szabadság utca saroktelken kialakított új utca zárt rendszerű csapadékvíz elvezetésének kiépítése.

Közkívánatra felújítjuk a Köbüki és a Sirály játszóteret. Az utak és járdák felújítása is folytatódik a Szabadság utcának a Gyorma és az István király utca közötti szakaszán és a Bulcsú utcában.

És egy később meghatározott helyen kutyafuttatót is építünk. A hely kijelölése érdekében megkérdezzük az óvárosiak véleményét.

– Százhalombattán az egyik legnagyobb ingatlanfejlesztés Óvárosban folyik. Mit lehet ezzel kapcsolatban tudni?

– Az Urbáriumban, a Csónakos lakóparknál, és az István király útja – Szabadság utca kereszteződésénél folyamatosan értékesítjük a felparcellázott telkeket, egy részükön már meg is indult az ingatlanok kivitelezése az új tulajdonosok által. A kellő infrastruktúrát mára kiépítettük, az új építésű lakásokra pedig számottevő a kereslet.

– Az utóbbi idők legnagyobb összegű támogatását nyújtotta idén az Önkormányzat az óvárosi civil közösségeknek. Azon túl, hogy a plébánia felújítására 17 milliót fordított, biztosította a Zenálkó Etel Közösségi Ház működését. Kapott támogatást a cserkészcsapat és a VUK SE is. Miért fontos az Önkormányzat számára a civil közösségek fennmaradása?

– Az ember természetéből adódóan társasági lény, ezért a megfelelő társaságban töltött idő hozzájárul az életminősége emelkedéséhez. A közösségek pedig lehetővé teszik az egyének számára, hogy közösen használják ki a helyi erőforrásokat, például a létesítményeket, tudást és anyagi erőforrásokat. Összességében a kis közösségek kulcsfontosságúak a társadalom stabilitásához és az emberek életminőségének javításához, mivel segítik az egyéneket.

Ráadásul Százhalombattán kiváló emberek vesznek minket körül, akikkel öröm az együtt töltött idő. Mindig is úgy gondoltam, hogy kötelességünk ehhez megteremteni a megfelelő körülményeket.