Óvárosi Kulturális Napok

2022. június 24–27.

Szegedinácz Anna

Péntek este

Az Óvárosi Napok programjának részeként 2022. június 24-én este hat órakor avatták fel a Dubecz-házaspár (Dubecz Tivadar és Dubecz Tivadarné) emléktábláját a Zenálkó Etel Óvárosi Közösségi Ház falán. Két nagyszerű embernek állított itt emléket az önkormányzat, akiknek elévülhetetlen érdemei voltak – az 1950-es évektől – a falu kulturális, közösségi életének a megszervezésében.

A táblaavatást követően közös esten mutatkozott be a Cselefendi Asszonykórus és a Battai Muslinca Dalárda, melyet a Csobolyó Borbarát Klub borbemutatója és vására követett.

Ezen az estén volt vendége a KÉSZ battai szervezetének Mészáros József Domonkos – domonkos rendi atya, akivel riportot készített a Százhalom magazin munkatársa.

Pénteken nyílt az V. Pajta-tárlat: „Kárpátalja színei” címmel, a Magyar Mesterek Műhelye udvarán. A képzőművészeti kiállításon magyar és ukrán festőművészek kárpátaljai vonatkozású művei szerepeltek. A képzőművészeti gyűjteményt Pozsgai Imre mutatta be. A megnyitót battai közösségek, baráti társaságok találkozója követte.

Szombat délelőtt

Szombaton délelőtt nyüzsgő kép fogadott az óvárosi Szent László téren, valamint bringások sokasága. A regisztráció 9 órakor kezdődött, majd a 10 órás indulás előtt Szabó Gábor óvárosi képviselő és segítői – a szervezők – Szántai Gyöngyi, Bátyi László őrsparancsnok, a motorosoktól Csaba Kálmán (közismerten Berci) eligazítást tartottak a résztvevőknek a legfontosabb tudnivalókról.

Az útvonal: Szent László tér, Kossuth Lajos utca, Kárász utca, Erőmű út, Szabadság út és Régészeti park érintésével vissza a meredek Hét vezér úton át a Szent László térre. A bringásokat rendőri felvezetéssel indították, rendőrök és motorosok pedig felügyelték a csapatot. Felhívták a figyelmet a veszélyekre és a betartandó szabályokra, mit tegyünk, ha valaki a melegben rosszul lesz? Minden résztvevőnek jó kívánságokat kívánva elindult a konvoj.

A szervezők közül Wenczl Csabát szólítottam meg, kérdésemre így válaszolt:

– Nagyon szeretném, ha ez a rendezvény jól sikerülne. Balesetmentesen egy jót bicikliznek a kerékpárosok, mi pedig próbálunk segíteni nekik.
Háromnegyed óra múlva érkezett vissza az utolsó résztvevő is. Az első Óvárosi Bringatúrán közel 150 fő vett részt – kicsik, fiatalok, felnőttek.

A Bike Safe-re 50 kerékpárt regisztráltak, köszönet érte Szatmáriné Berczi Dolóresznek. Rengeteg felajánlás érkezett támogatóktól a tombolához. Támogatók voltak: Forgács Máté saját készítésű kulcstartókkal, a Tesco-Global áruházak Zrt, a százhalombattai EU Nyelvstúdió – Tőke Orsolyával -, az Üveghegy kiadó, az R-fitness, a Pizza Karaván Battáról, az Ebatta Kultúrkocsma, a Harcsa Csárda, a Centrál Étterem, a Bio Bubi Betétdíjas tisztítószerek cége, a Hamvas Béla Városi Könyvtár, Százhalombatta Város Önkormányzata, Fekete Ágnes – ajándék utalvánnyal és Bella Donna’s kitchen.

Miközben a kerékpárosok kerékpároztak, körülnéztem a téren a többi családi programlehetőség után.

A „Matrica” Múzeum hűvösebb sátra alatt már kézműves foglalkozáson lehetett részt venni. Némethné Marika elmondta, római kori játékokkal készültek. A kicsik állatfigurákat, római katonákat satíroztak színessel be, amivel egy előre rajzolt római tálat díszíthettek ki.

A nagyobbak, ügyesebbek színes fonalakkal körmönfonást tanulhattak, gyakorolhattak. A körmönfonás már a bronzkorban ismert volt, de a római korban is használták ezt a technikát. Az érdeklődő felnőttek belelapozhattak és olvashattak egy római korról szóló régészeti kötetbe.

A templom háta mögötti hűvösben készültek a hagyományos főzőverseny ételei. Dr. Szatmári László a „Óvárosi Papírkutyákat” képviselve, juhpörköltet készített hagyományosan, az ősi recept szerint. Megkérdeztem tőle, hogyan készíti a birkapörköltet:

– A birka, birka, a juh az juh – mondta. A juh az őshonos magyarfajta, a birka pedig a behozott német – Észak-Németalföldi – merinó fajták. Ezen sok kedves állattenyésztő egyetemi hallgató bukott meg a vizsgán, a Mosonmagyaróvári Széchenyi István Egyetemen, ahol tanítottam.

A Men-Edék Barber-Shop csapatának vezetője, Dúl Péter bajor káposztát készített az ínyenceknek.

– Megint különlegességgel készültünk. A bajor káposzta fokhagymás, hagymás, szalonnás étel savanyú káposztával. Mellé lesz egy hideg lencsegulyás, hideg lencsesalátával. A saláta összetevői: lencse, lilahagyma, fokhagyma, retek. Mindezek mellé sertéscombból, füstölt csülökből ragu készül.

A harmadik bográcsban a „Léhűtők” aranycsapata, Tolnai Győző és felesége Sipos Andrea jóvoltából egy kicsit új ízvilágú pörkölt készült.

– Csülkös, tejfölös, kapros sertéspörköltet készítünk. Megpróbálunk a fűszerezéssel kitörni a sablonokból. Kenyérrel és saját készítésű kovászos uborkával tálaljuk majd.

Miután megtekintettem az éhes szájakra váró ételek készítését, az igazi búcsúkhoz tartozó vásárolni valók felé vettem az irányt. A sátor tulajdonosa kereskedőjét, Magárius Editet kérdeztem, aki férjével és leányával várta az édességkedvelők ostromát.

– A Fejér Megyei Tabajdról jöttünk két sátorral. Az édességeket nem mi készítjük, készítőnél vesszük. 58 fajta édességünk és 41 fajta nyalókánk van.

A hihetetlenül színes és sokféle édességből magam is vásároltam néhány félét. A zselés, gumicukros, omlós, karamellás, puszedlis kínálatból válogattam, nem törődve a súlyfelesleg okozattal, amit el nem kerülhetünk utána. Örömömre volt a kínálatban törökméz, puszedli és kakas nyalóka, gyermekkorom régi kedvencei.

Edit lánya, Cseke Horváth Karola játékokat hozott, egy újszerű zsákbamacska kivitelezéssel.

– A kis medencében halacskák vannak, az alján számokkal. A kihúzott számhoz játékok tartoznak. A legkisebbek kedvéért a számok mellett a halacska alja színes, mert a kicsik 2-3 éves korban már ismerik a színeket, így egyedül is fel tudják ismerni azokat a játékokon.

Takács Tamara a Kadar tanyáról kis pónilovat és simogatni való állatokat hozott.

– A helyszűke miatt csak egy pónival jöttünk, Jimmivel. Hoztunk mellé egy kismalacot, baromfiakat és nyulakat. Állatsimogatás lesz és pónilovaglás a templom kertben, a meleg miatt.

Kérdésemre Tamara elmondta, a nyári táboruk – az első – a következő héten kezdődik, és nagyon sokan lesznek.

A szomjas és éhes vendégekről büfé, lángossütő, kürtöskalácsos, hot-dogos is gondoskodott.

Szombat délután

A rekkenő hőségben, a sátor hűvösében a Hamvas Béla Városi Könyvtár munkatársai várták a kvízjátékok kedvelőit – kicsiket és nagyokat, ajándékokért. A középiskolások jutalma a helyes kitöltésekért 3 óra igazolás közösségi szolgálatért. A játékokba nem csak a legfiatalabb korosztály, de láthatóan felnőttek is belemerültek.

Nagy tapssal jutalmazta a Metronóm Dobiskola három órakor kezdődő bemutatóját a közönség. Az apró fák és a művelődési ház árnyékában próbáltak menedéket keresni a tikkasztó hőségben. Igazán megérett a szükség olyan sátrakra, vagy nagyobb sátorra, amelyben a közönségnek nem kell tartania a hőgutától a Szent László téren, ha szeretne részt venni a kora délutáni programokon.

Négy órakor a Bodza Meseműhely varázsolta el a kicsiket interaktív gyermekműsorával. Önfeledten játszottak a két felnőttel, akik nagy utazásra vitték őket a mesék szárnyain.

A Halász László vezette Kolo Zenekarnak egy óra lehetősége adódott, hogy a köreinkben és körülöttünk élő szláv népzene – szerb, horvát, szlovén – muzsikájával a táncparkettra csalogassa a kólók kedvelőit.

Fél hatkor kezdődött a battai tánc­együttesek fergeteges műsora, a szülők, rokonok, ismerősök és a közönség örömére.
A művészeti csoportok vezetőinek kérdéseket tettem fel, működésükkel kapcsolatban. Hihetetlen színes, dinamikus produkciót mutatott fel valamennyi részt vevő táncművészeti csoport.

A táncosok után fél hétkor az operettkedvelőket Peller Károly és tanítványai – Szűcs Laura és Tarlós Ferenc a Színművészeti Egyetem hallgatói – operett dallamokkal ajándékozták meg.

Hét órakor Vezér Mihály polgármester köszöntötte a programokon résztvevőket és átadta a díjakat a Hagyományőrző Főzőverseny nyerteseinek.
Szalai János mesterszakács, Szalai Attila képviselő és Nagy Zoltán, a Harcsa csárda vezetője voltak a zsűri tagjai. Értékelésüket Szalai Jacsa mondta el:
Rendkívül nagyszerű verseny volt. Az első három helyen „megint battaiak végeztek”.
A Bella Donna csapata különdíjat kapott, mert 80-100 fő adag étellel jelent meg ma és a rászorulóknak már ki is osztotta.

Az I. helyezést a Men-Edék nyerték, a II. helyezett az „Óvárosi Papírkutyák csapata lett, a III. helyezést pedig a „Léhűtők” érdemelték ki.

Valamennyi csapat kiválót alkotott, ha lehetett volna legszívesebben három első helyezést adott volna ki, de végül is ez egy nemes verseny volt. A repertoár és ízvilág sokszínűsége, a recept különlegesség döntött a Men-Edék első helyezése mellett. Nagyon összetett és nagyon gazdag étel menüvel indultak. A második helyezett „Papírkutyák” egy rendkívül rusztikus juhpaprikással készültek – eredeti hortobágyi recept szerint. A harmadik helyet elnyert „Léhűtők” csülkös, paprikása tejfölös kapros habarással dúsítva, a kapor friss illatával, íz anyagával alkotott különleges kísérletező megoldást és mellé házilag készült kovászos uborkával, remekre sikerült.

A zsűri, Vezér Mihály polgármester, Török Sándor alpolgármester és Szabó Gábor óvárosi képviselő mindezek után átadta az okleveleket és ajándékot a versenyzőknek, megköszönve a lelkesedésüket, a részvételt.

Háromnegyed nyolckor kezdődött a „Trixie Rubato koncertje” a zenekedvelőknek, hogy utána induljon a hagyományos utcabál a „Cocktail Party” zenekarának muzsikája mellett.

A délután benépesült Szent László teret a programokon résztvevő rekord számú közönség egészen késő este 11 óráig foglalhatta el és még volt ráadás is a példásan mulatozó közönségnek.