Mi itt vagyunk otthon

Gyorsinterjú Szabó Gábor óvárosi képviselővel

A karácsony előtti napokat már nem órákban, hanem percekben kell mérnie Szabó Gábor képviselőnek ahhoz, hogy minden programon részt vehessen. Utalvány átadás nyugdíjasoknak, újszülöttek fája avatás, évzáró az óvárosi nyugdíjas klubban és a VUK SE-nél, karácsonyi ünnepség a Családok Átmeneti Otthonában, Civil karácsony a Matta-kertben… Így épphogy sikerült időt szakítani arra, hogy az év vége kapcsán válaszoljon néhány kérdésünkre.

– Év vége közeledik, néhány nap, és itt a Karácsony. Milyen gondolatok jutnak eszébe, ha felidézi az elmúlt évet?

– Beleolvasva a képviselői naplómba, számomra is az derül ki, hogy az év során több százszor találkoztam az Óvárosban élőkkel, és megtapasztaltam, hogy a törődésre, az odafigyelésre, és időnként személyes gondok megoldására fordítottam a legtöbb időt. Meggyőződtem róla, hogy a közvetlen, személyes „fogadóóra” a leghatékonyabb. Azért felsorolnék néhány, a közösséget érintő változást is:

Felszámoltuk a csapadékvíz-elvezetési gondokat. Kiépítettük a 60 férőhelyes Matta-kerti parkolót. Több helyen megoldódtak a közvilágítási problémák. Szerintem az utóbbi évek egyik legsikeresebb kulturális rendezvényét szerveztük az Óvárosi Búcsú keretében.

A felsorolás nem teljes, és nem is lehet az, hiszen év közben minden eseményről, minden, az óvárosiakat érintő változásról beszámoltam képviselői naplómban.

– Hogyan egyezteti össze az Óváros képviseletét azzal, hogy közben fontos, a város egészét érintő döntésekben kell részt vennie?

– Nagy megtiszteltetés számomra, hogy települési képviselőként szolgálhatok. A felvetett kérdés komoly felelősséget hordoz magában. Jómagam mindent megteszek annak érdekében, hogy az óvárosi érdekek és a város egésze között megtaláljam az egyensúlyt. Folyamatosan beszélek és egyeztetek az Óváros lakóival, hogy ismerjem az igényeket. De fontosnak tartom azt is, hogy mindig tisztában legyek a város egészét érintő kérdésekkel is. Ennek érdekében mindig részt veszek a testületi és bizottsági üléseken, egyeztetek más képviselőkkel, és nyitott vagyok a városi civil szervezetekkel való párbeszédre is.

Az egyes döntések meghozatalakor mindig figyelembe veszem mind az Óváros, mind pedig a város egésze iránti felelősségemet. A választókerület és a város egészének fejlődése számomra egyaránt fontos, és mindent megteszek azért, hogy az én döntéseim hozzájáruljanak.

– November 30-án döntött a Helyi Választási Iroda vezetője arról, hogy a következő önkormányzati választásra megváltoznak a választókerületek határai. Hogyan érinti ez az Óvárost, és Ön mit gondol róla?

– Mondhatnám azt, hogy váratlanul ért, de be kell vallanom, hogy tájékoztattak róla. Az utóbbi években az Óváros lakossága jelentősen megnőtt, ezzel mi lettünk a legnagyobb lélekszámú választókerület a városban. A választójogi törvény kötelez bennünket arra, hogy egyes kerületek között helyreálljanak a megfelelő arányok, hogy mindenhol közel azonos számú választópolgár tartozzon egy képviselőhöz. Részletesen a Facebookon közzétett tájékoztatómból megtudhatja minden itt élő a választókerületet érintő változást. Ugyanakkor nehéz szívvel veszem tudomásul a változást, veszteségként élem meg, de bízom abban, hogy képviselőtársam is igyekezettel és lelkiismeretesen fogja ellátni a feladatát.

– Változásoktól és konfliktusoktól sem mentes időszakot élt át a helyi katolikus közösség, melynek Ön is tagja. Végül gyors és megnyugtató megoldás született.

– Hívő emberként, és mint a helyi katolikus közösség tagja nehéz szívvel vettem tudomásul korábbi plébánosunk felmentését. Hatalmas kálváriát okozott a közösség életében. Túl a szóbeszéden, számtalan ötlet született a megoldásra, itthoni és határon túli jelöltek kerültek szóba. Az ideiglenes megoldásokat követően nagy örömünkre a püspök atya augusztusban kinevezte az új plébánost Arany Ferenc személyében. A képviselő-testület 17 millió Ft-ot biztosított a plébánia felújítására, ezzel is hozzájárulva ahhoz, hogy helyreálljon a közösség rendje.

– Ebben az évben sem feledkezett meg a helyi közösségi kapcsolatairól civilként és képviselőként egyaránt. Milyen történéseket említene szívesen?

– Az év során több alkalommal találkozhattak a helyi civil közösségekkel. Itt említem meg a Papírkutyák sikeres szereplését a Sárkányhajó-versenyen, a Battai Motorosokat, akik nagy népszerűségre tettek szert a Mikulás-túra alkalmával. Ezek csak a leghangosabb történések. Fontosnak tartom megemlíteni mind a cserkészcsapat közösségi eseményeit, mind a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége nemzeti ünnepeket megszervező fontos tevékenységét. Feltétlen meg kell említenem, hogy a Zenálkó Etel közösségi ház ilyen gazdag programokkal, ennyi közreműködővel a korábbi években nem rendelkezett.

Fontos, hogy szó essen a helyi szerb önkormányzatról, akik megújult közösségi házukban – bátran mondhatom – új időszámításba kezdett.
Utoljára, de nem utolsó sorban említem az Óvárosi Búcsút, azon belül a falusi bíró emléktábla avatását azzal a megjegyzéssel, hogy talán ebben az évben mutatták a helyi lakók a legnagyobb érdeklődést a rendezvény iránt.

– Mi az, amit kérdés nélkül, összegzésként még szeretne elmondani?

– Az a tapasztalatom, hogy az Óváros gyarapodik, épül. A lakosságszáma néhány éven belül meghaladja a 4500-at. Az utóbbi években itt épült a legtöbb családi ház. A város egészét tekintve itt a legalacsonyabb az átlagéletkor, mondhatjuk, az Óváros a legfiatalabb. Szívesen költöznek ide fontos társadalmi szerepet vállaló értelmiségiek. Minden statisztikán túlmenően elmondhatjuk: jó itt élni. Nekem, mint képviselőnek az a dolgom, hogy aki itt él, egészséges környezetben, biztonságban érezze magát. És évről évre, lehetőségeinkhez mérten növekedjen az élet minősége.

Ennek a jegyében kívánok minden óvárosi lakónak áldott, békés karácsonyi ünnepet, és eredményes, közös boldog új esztendőt.

(A szerkesztőség)